VID piesaka karu jeb «Otrā fronte» pret pašu pilsoņiem. 17.03.2017. Valsts ieņēmumu dienests (VID) atkal draud: ta mēs, ta piesakām karu, nu visi krāpnieki un shēmotāji dabūs trūkties! Vai kāds vēl atceras, kad Latvijas nodokļu piedzīšanas kantoris ar saviem “klientiem” pēdējo reizi ir sazinājies arī normālā tonī?

Tieši pašlaik nav formāla iemesla tā klaigāt: VID administrētie kopbudžeta ieņēmumi pērn bija par 88,33 miljoniem eiro jeb 1,1% lielāki nekā plānots (kur tā nauda palika – tas ir cits jautājums, bet vienalga interesanti). Lielākais ieņēmumu pieaugums 2016. gadā bija no valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām – par 175,61 miljonu eiro jeb 7,4%. Vai VID uzskata, ka tas apliecina Latvijas uzņēmēju un citu pilsoņu krāpniecisko dabu?

Tiesa, šur tur vērojama arī “plāna neizpilde”: iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) valsts kasē pietrūcis par 10,99 miljoniem eiro jeb 0,7%. Šajā ķibelē VID vaino iedzīvotājus, kuri, demonstrēdami nepietiekami izpratni par fiskālajām vajadzībām, strauji aktivizējuši deklarēšanos un izspieduši no nabaga valsts aplam lielas summas, piesedzoties ar attaisnotajiem izdevumiem par izglītību un medicīnas pakalpojumiem.

Arī šo gadu VID iesācis ar plāna pārpildi. Tiesa, grūti prognozēt, cik lielu summu varonīgajiem nodokļu piedzinējiem nāksies atmaksāt plikadīdām, kas aizpildījuši “nabadzības deklarācijas”, lai atgūtu pārmaksātu neatliekamo minimumu.
Visi viņi krāpnieki, kas nedomā par savas valsts interesēm? Ak vai, godātā VID ģenerāldirektore Ilze Cīrules kundze, vai nebūtu vērts kopīgi ar tiem pašiem, kam jūs piesakāt karu, apspriesties, kāpēc tik smagi klājas ar nodokļu iekasēšanu? Un sākumā varbūt atbildēt uz diviem pavisam maziem jautājumiem. Pirmkārt, kā tiek iztērēti samaksātie nodokļi?  Otrkārt, ja cilvēkiem tik ļoti negribas nodokļus maksāt, vai tie nav par lieliem?

Atbildot uz pirmo jautājumu, neaizmirstiet, ka liela daļa no valsts ieņēmumu pieauguma izkūp ierēdņu un citu valsts pārvaldes zvēriņu algu palielināšanā, kam pats VID ir pilnīgi žilbinošs piemērs: Cīrule strādā par 4030 eiro mēnesī un par labiem darba rezultātiem var saņemt papildus vēl “ne vairāk kā 60% no mēneša atalgojuma” (viņas priekšgājēja Ināra Pētersone saņēma mazāk nekā 3000 eiro mēnesī). Un kā ar Saeimas deputātiem, valdības locekļiem, Valsts Prezidenta kanceleju? Arī citās “augstākā labuma” valsts un pašvaldību iestādēs tūkstošiem cilvēku mēnesī saņem ne vienkārši dažus tūkstošus eiro, bet par pāris tūkstošiem vairāk nekā pērn. Tajā pašā laikā “otrās šķiras” iestādēs – bērnudārzos, skolās, slimnīcās, ugunsdzēsēju depo – simtiem tūkstoši cilvēku nodokļus maksā no dažiem simtiem eiro, ar kuriem arī bez nodokļiem būtu grūti izdzīvot.

Vai jūs, Cīrules kundze, zināt, cik ilgi vienkāršam nodokļu maksātājam jāstāv rindā pie daktera? Vai jūs zināt, pa cik nelīdzeniem ceļiem pārvietojas šis nodokļu maksātājs?

Savukārt uz jautājumu par nodokļu atbilstību cilvēku labklājības līmenim VID, protams neatbildēs – te kaut ko var iesākt tikai nupat “nodokļu sistēmas reformēšanu” pasludinājusī valdība un vareno partiju koalīcija. Ja “reformēšana” atkal notiks kā parasti – kā vienkārša skaitļu un skaitlīšu pārbīdīšana no vienas puses uz otru –, nav vērts rosīties, jo nekas nemainīsies.

Ne jau nodokļu likmes pašlaik piebeidz Latvijas uzņēmumus un pilsoņus, bet gan sīkstulīgu fiskālistu-makroekonomistu vēlēšanās izspiest no nabagiem vairāk nekā šamējie var atļauties. Minimāls neapliekamais minimums, pārspīlēts nekustamā īpašuma nodoklis no vienīgā mājokļa, netaisnīgie “piespiedu nomas līgumi”, pilna PVN likme pārtikai un komunālajiem pakalpojumiem – tieši šie “asinssūcēji” neļauj atzīt, ka nodokļu sistēma Latvijā ir samērīga un taisnīga.

Bet jūs runājat par karu! Nu, tad esiet godīga, Cīrules kundze, un runājiiet drīzāk par “otrās frontes” atvēršanu, jo valdība jau kādu laiku karo pret sabiedrību. Un itin “veiksmīgi” karo, ik gadu iznīcinot ap 20 000 vienībām “pretinieka” dzīvā spēka.

Dzintars Zaļūksnis, www.infotop.lv

You have no rights to post comments

Web Analytics